| Manufacturers: | Eaton-Electronics Division |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | UP2T-470-R |
| Description: | FIXED IND 47UH 1.7A 138.8 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Electronics Division |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | UNI-PAC™ 2T |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 47µH |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder (Open) |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 138.8mOhm Max |
| Current - Saturation | 1.4A |
| Current Rating (Amps) | 1.7A |
| Height - Seated (Max) | 0.390" (9.90mm) |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |