| Manufacturers: | Eaton-Electronics Division |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | TP4-3R3-R |
| Description: | FIXED IND 3.3UH 2A 80.2 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Electronics Division |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Toroidal |
| Series | THIN-PAC™ |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 3.3µH |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.480" L x 0.370" W (12.20mm x 9.40mm) |
| DC Resistance (DCR) | 80.2mOhm Max |
| Current - Saturation | 2.7A |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |