| Manufacturers: | Eaton-Electronics Division |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | TP3-2R2-R |
| Description: | FIXED IND 2.2UH 1.8A 124.1 MOHM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton-Electronics Division |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Toroidal |
| Series | THIN-PAC™ |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 2.2µH |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.535" L x 0.425" W (13.59mm x 10.80mm) |
| DC Resistance (DCR) | 124.1mOhm Max |
| Current - Saturation | 2.4A |
| Current Rating (Amps) | 1.8A |
| Height - Seated (Max) | 0.087" (2.20mm) |
| Operating Temperature | - |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |