DRA73-470-R
Manufacturers: Eaton-Electronics Division
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: DRA73-470-R
Description: FIXED IND 47UH 1.02A 275 MOHM
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Type Wirewound
Series DRA
Ratings AEC-Q200
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
DC Resistance (DCR) 275mOhm
Current - Saturation 1.1A
Current Rating (Amps) 1.02A
Height - Seated (Max) 0.140" (3.55mm)
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz