WLT200-1005
Manufacturers: EOS Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: WLT200-1005
Description: 3X5 200W AC/DC 30V SCREW TERMINA
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer EOS Power
Type Enclosed
Series WLT200 (200W)
Features Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Approvals CB, CE, NEMKO, UL
Efficiency 86%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 160W (200W Forced Air)
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 30V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4.242kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 5.33A