VMS-100-18
Manufacturers: CUI, Inc.
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: VMS-100-18
Description: AC/DC CONVERTER 18V 100W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer CUI, Inc.
Type Open Frame
Series VMS-100 (100W)
Features Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Approvals CE, cURus, GS
Efficiency 90%
Part Status Active
Applications Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 100W
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 18V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.656kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 5.6A