| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | GFC0812DW-F00 |
| Description: | FAN AXIAL DUAL 80X76MM 12VDC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 9200 Front, 9600 Rear |
| Noise | 75.2 dB(A) |
| Width | 76.00mm |
| Series | GFC |
| Weight | 0.851 lb (386.01 g) |
| Air Flow | 160.2 CFM (4.49m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial (Dual) |
| Features | PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, cURus, TUV |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | 4 Wire Leads per Fan |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 66.0W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Static Pressure | 2.610 in H2O (650.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 5.5A |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |