| Manufacturers: | Sunon Fans |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | UF383-100 |
| Description: | FAN AXIAL 8X3MM VAPO 3VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sunon Fans |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 13500 RPM |
| Noise | 2.1 dB(A) |
| Width | 3.00mm |
| Series | MagLev® UF, Mighty Mini |
| Weight | 0.01 oz (0.28 g) |
| Air Flow | 0.006 CFM (0.0002m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Vapo-Bearing™ |
| Power (Watts) | 300mW |
| Voltage Range | 2.1 ~ 3.5VDC |
| Static Pressure | 0.006 in H2O (1.6 Pa) |
| Voltage - Rated | 3VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Thermoplastic |
| Material - Frame | Thermoplastic |
| Size / Dimension | Square - 8mm L x 8mm H |
| Ingress Protection | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Current Rating (Amps) | 0.093A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |