AA04S1200A
Manufacturers: Delta Electronics
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: AA04S1200A
Description: AC/DC CONVERTER 12V 4W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Delta Electronics
Type Enclosed
Series AA04S (4W)
Weight 0.057 lb (25.85 g)
Features OCP, OVP, SCP
Approvals CE, UL
Efficiency 76%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 4W
Package / Case 7-DIP Module, 6 Leads
Line Regulation ±0.5%
Load Regulation ±0.5%
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 1.44" L x 1.06" W x 0.67" H (36.5mm x 27.0mm x 17.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Operating Temperature -25°C ~ 60°C (With Derating)
Current - Output (Max) 333mA