RAC04-3.3SC/277
Manufacturers: RECOM Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: RAC04-3.3SC/277
Description: AC/DC CONVERTER 3.3V 1.2A
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer RECOM Power
Type Enclosed
Series POWERLINE RAC04-C/277 (4W)
Weight 0.069 lb (31.3 g)
Features SCP
Approvals CE, EN, UL
Efficiency 72%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 4W
Package / Case 7-DIP Module, 6 Leads
Line Regulation ±0.2%
Load Regulation ±1%
Voltage - Input 80 ~ 305 VAC
Size / Dimension 1.44" L x 1.07" W x 0.67" H (36.7mm x 27.2mm x 17.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C (With Derating)
Current - Output (Max) 1.2A