| Manufacturers: | Central Semiconductor Corp |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | 2N6041 |
| Description: | TRANS PNP DARL 80V 8A TO-220 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 75W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Transistor Type | PNP - Darlington |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 4MHz |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 16mA, 4A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 4A, 4V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.00 | $2.94 | $2.88 |