| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | MD2310FX |
| Description: | TRANS NPN 700V 14A TO-3PF |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 62W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | ISOWATT218FX |
| Transistor Type | NPN |
| Base Part Number | MD2310 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | ISOWATT-218FX |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 1.75A, 7A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 14A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 200µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 6 @ 7A, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 700V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.60 | $2.55 | $2.50 |