CPPC7-A7BR-30.0TS
Manufacturers: Cardinal Components Inc.
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CPPC7-A7BR-30.0TS
Description: XTAL OSC XO 30.0000MHZ CMOS SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series FIPO™ CPP
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 30MHz
Packaging Strip
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 45mA