CPPC4-A7B6-1.8432TS
Manufacturers: Cardinal Components Inc.
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CPPC4-A7B6-1.8432TS
Description: XTAL OSC XO 1.8432MHZ CMOS TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series FIPO™ CPP
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 1.8432MHz
Packaging Strip
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 4 Leads
Size / Dimension 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 45mA