CPPC1L-A7BP-100.0TS
Manufacturers: Cardinal Components Inc.
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CPPC1L-A7BP-100.0TS
Description: XTAL OSC XO 100.0000MHZ CMOS TH
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 100MHz
Packaging Strip
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 14-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.235" (5.98mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 25mA