CPPC1L-A3B6-100.0PD
Manufacturers: Cardinal Components Inc.
Product Category: Oscillators
Data Sheet: CPPC1L-A3B6-100.0PD
Description: XTAL OSC XO 100.0000MHZ CMOS TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Cardinal Components Inc.
Product Category Oscillators
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series FIPO™ CPP
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 100MHz
Packaging Strip
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 14-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.235" (5.98mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 25mA