| Manufacturers: | CUI, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | FSK-S30-3R3U |
| Description: | CONV AC-DC 3.3V 6A 19.8W PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CUI, Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | FSK-S30 (30W) |
| Weight | 0.441 lb (200.03 g) |
| Features | OCP, OTP, SCP |
| Approvals | CE, CSA, UL |
| Efficiency | 78% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 30W |
| Package / Case | 8-DIP Module, 6 Leads |
| Line Regulation | ±1% |
| Load Regulation | ±1% |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 3.70" L x 2.09" W x 0.97" H (94.0mm x 53.0mm x 24.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |