| Manufacturers: | ROHM Semiconductor |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | BP5085-15 |
| Description: | IC AC/DC CONVERTER DUAL SIP16 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | BP5085 |
| Weight | - |
| Features | - |
| Approvals | - |
| Efficiency | - |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | 16-SIP Module, 8 Leads |
| Line Regulation | 100mV |
| Load Regulation | 50mV |
| Voltage - Input | 159 ~ 253 VAC |
| Size / Dimension | 1.91" L x 0.55" W x 0.87" H (48.5mm x 14.0mm x 22.0mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | 5V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 80mA, 350mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |