| Manufacturers: | Bud Industries |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | NBF-32132 |
| Description: | BOX ABS/PC GRY 19.68"L X 15.74"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bud Industries |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Height | 6.290" (159.77mm) |
| Series | NBF |
| Weight | 9.6 lbs (4.4kg) |
| Ratings | IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Features | PCB Supports, Non-Metallic Hinges |
| Material | Plastic, ABS/PC Blend |
| Thickness | 0.165" (4.20mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 310in² (2000cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 19.680" L x 15.740" W (499.87mm x 399.80mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 5VA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $111.20 | $108.98 | $106.80 |