| Manufacturers: | Hoffman Enclosures, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | A12106PHC |
| Description: | BOX PLASTIC GRAY 12.09"LX10.08"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffman Enclosures, Inc. |
| Product Category | Boxes |
| Color | Gray |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Height | 6.378" (162.00mm) |
| Series | - |
| Weight | 6 lbs (2.7kg) |
| Ratings | IP66, NEMA 4,4X,12,13, UL-508A |
| Features | Mounting Flange, Wall Mount |
| Material | Plastic, Polypropylene |
| Thickness | 0.630" (16.00mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 122in² (787cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 12.087" L x 10.079" W (307.00mm x 256.00mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $108.15 | $105.99 | $103.87 |