| Manufacturers: | Bourns, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Data Sheet: | CMF-RL25U-0 |
| Description: | PTC RESET FUSE 220V 60MA RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Product Category | PTC Resettable Fuses |
| Type | Ceramic |
| Series | CMF-RL |
| Ratings | - |
| Approvals | UR |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Time to Trip | 250ms |
| Current - Max | 900mA |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 220V (600V Int) |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Base Part Number | CMF-RL |
| Size / Dimension | 0.205" L x 0.138" W (5.20mm x 3.50mm) |
| Current - Trip (It) | 150mA |
| Height - Seated (Max) | 0.205" (5.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Resistance - 25°C (Typ) | 25 Ohms |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 60mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.70 | $0.69 | $0.67 |