| Manufacturers: | Bel Power Solutions |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | TSR10 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 40V 8000W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | TSR10 (10kW) |
| Features | Adjustable Output, IP20, Remote On/Off |
| Approvals | CE |
| Efficiency | 90% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 8000W |
| Voltage - Input | 360 ~ 440 VAC (3PH) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 40V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | 10°C ~ 40°C |
| Current - Output (Max) | 200A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6,798.00 | $6,662.04 | $6,528.80 |