| Manufacturers: | Cosel USA, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | FETA7000ST-48 |
| Description: | AC/DC PS (ENCLOSED TYPE 7000W, 1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cosel USA, Inc. |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | FETA (7000W) |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Approvals | CE, cURus, D-Mark |
| Efficiency | 90.5% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 7114W |
| Voltage - Input | 300 ~ 480 VAC |
| Size / Dimension | 18.70" L x 15.28" W x 1.69" H (475.0mm x 388.0mm x 43.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 148.2A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3,141.99 | $3,079.15 | $3,017.57 |