| Manufacturers: | Aven Tools |
|---|---|
| Product Category: | Lamps - Magnifying, Task |
| Data Sheet: | 26506-ELV |
| Description: | LAMP MAG 3 DIOPTER 115V 78 LEDS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Aven Tools |
| Product Category | Lamps - Magnifying, Task |
| Arm | 32.00" (812.8mm) |
| Bulb | LED, White (48), UV (30) |
| Color | Black |
| Series | MaxiVue |
| Weight | 10 lbs (4.5 kg) |
| Voltage | 115V |
| Cord Length | 5' (1.52m) |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Edge Clamp |
| Lens Style/Size | 3 Diopter (1.75x), 6.25" L x 4.25" W (158.75mm x 107.95mm) |
| Lamp/Magnifier Type | Lamp, Magnifier |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |