| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | DS2900-3 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 2900W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Front End |
| Series | DS2900 (2900W) |
| Features | Hot Swappable, I²C™ Interface, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote Sense, Standby Output, Universal Input |
| Approvals | CB, CE |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Power (Watts) | 2900W |
| Voltage - Input | 180 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 8.54" L x 4.17" W x 3.07" H (217.0mm x 106.0mm x 78.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2.5kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Output (Max) | 240A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $772.80 | $757.34 | $742.20 |