| Manufacturers: | Artesyn Embedded Technologies |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | UFE2000-9 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 48V 2000W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | UFE (2000W) |
| Features | Adjustable Output, Hot Swappable, PMBus™, Standby Output, Universal Input |
| Approvals | - |
| Efficiency | 90% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 2000W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 10.74" L x 5.51" W x 1.60" H (272.8mm x 140.0mm x 40.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -33°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 33A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $626.95 | $614.41 | $602.12 |