| Manufacturers: | Amphenol RF Division |
|---|---|
| Product Category: | Coaxial Connectors (RF) |
| Data Sheet: | 272159-10 |
| Description: | CONN 7/16 DIN JCK STR 50OHM PUSH |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol RF Division |
| Product Category | Coaxial Connectors (RF) |
| Series | - |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Nut, 1 Washer |
| Impedance | 50Ohm |
| Packaging | Bulk |
| Body Finish | Silver |
| Cable Group | RG-401 (.250" Semi Rigid) |
| Part Status | Active |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | - |
| Connector Style | 7/16 DIN |
| Frequency - Max | 7.5GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | Weatherproof |
| Shield Termination | Solder |
| Contact Termination | Push On |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $28.23 | $27.67 | $27.11 |