| Manufacturers: | Alpha Wire |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | F60011/4 BK005 |
| Description: | HEATSHRINK 1-1/4" X 100' BLACK |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | 100.0' (30.5m) |
| Series | FIT®-600 |
| Features | Abrasion Resistant, Flame Retardant, Heat Resistant, Oil Resistant, UV Resistant |
| Material | Polyolefin (PO), Chlorinated |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Shrink Temperature | 130°C |
| Operating Temperature | -75°C ~ 121°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.087" (2.21mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.250" (31.75mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.714" (18.14mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,131.49 | $1,108.86 | $1,086.68 |