| Manufacturers: | Alpha Wire |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | FFLEX12 SL008 |
| Description: | HEATSHRINK 0.984" X 25' SLATE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Slate |
| Length | 25.0' (7.6m) |
| Series | FIT®-FLEX |
| Features | Self Extinguishing |
| Material | Silicone Rubber |
| Part Status | Active |
| Shrinkage Ratio | 1.7 to 1 |
| Shrink Temperature | 80°C |
| Operating Temperature | -50°C ~ 200°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.079" (2.01mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.984" (24.99mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.492" (12.50mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,023.14 | $1,002.68 | $982.62 |