| Manufacturers: | Advanced Thermal Solutions, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Thermal - Heat Pipes, Vapor Chambers |
| Data Sheet: | ATS-HP-F8L75S84W-418 |
| Description: | FLAT HEATPIPE 84W 10.4X4.5X75MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Thermal Solutions, Inc. |
| Product Category | Thermal - Heat Pipes, Vapor Chambers |
| Type | Heat Pipe |
| Shape | Flat |
| Width | 0.407" (10.35mm) |
| Height | 0.177" (4.50mm) |
| Length | 2.953" (75.00mm) |
| Series | - |
| Diameter | - |
| Material | Copper |
| Wick Type | Sintered |
| Part Status | Active |
| Working Fluid | Distilled Water |
| Attachment Method | Epoxy or Solder |
| Operating Temperature | 30°C ~ 120°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.85 | $8.67 | $8.50 |