| Manufacturers: | Advanced Thermal Solutions, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Thermal - Heat Pipes, Vapor Chambers |
| Data Sheet: | ATS-HP-F6L400S12W-306 |
| Description: | FLAT HEATPIPE 12W 7.6X3.8X400MM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Thermal Solutions, Inc. |
| Product Category | Thermal - Heat Pipes, Vapor Chambers |
| Type | Heat Pipe |
| Shape | Flat |
| Width | 0.300" (7.61mm) |
| Height | 0.150" (3.80mm) |
| Length | 15.748" (400.00mm) |
| Series | - |
| Diameter | - |
| Material | Copper |
| Wick Type | Sintered |
| Part Status | Active |
| Working Fluid | Distilled Water |
| Attachment Method | Epoxy or Solder |
| Operating Temperature | 30°C ~ 120°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $14.82 | $14.52 | $14.23 |