| Manufacturers: | ABB Embedded Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | ERCW003A6R41Z |
| Description: | DC DC CONVERTER 28V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ABB Embedded Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | ORCA™ ERCW003A6R |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Efficiency | 93.4% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Eighth Brick |
| Size / Dimension | 2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.8mm x 12.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 3.6A |
| Supplier Device Package | Eighth Brick |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $36.36 | $35.63 | $34.92 |