S24DE12001PDFA
Manufacturers: Delta Electronics
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: S24DE12001PDFA
Description: DC DC CONVERTER +/-12V 30W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Delta Electronics
Type Isolated Module
Series S24DE (30W)
Features Remote On/Off, UVLO
Packaging Tube
Efficiency 88%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30W
Package / Case 6-DIP Module
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1.6kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 1.25A, 1.25A