| Manufacturers: | 3M |
|---|---|
| Product Category: | Backplane Connectors - Specialized |
| Data Sheet: | 4P02-2D02-DA |
| Description: | CONN STKTHRU PC/104 64POS PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Product Category | Backplane Connectors - Specialized |
| Color | - |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | 4P02 |
| Features | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Stackthrough, (PC/104) |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | PC/104 |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Number of Positions | 64 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 3.00µin (0.076µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.32 | $11.09 | $10.87 |