| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Backplane Connectors - Specialized |
| Data Sheet: | 2180830-2 |
| Description: | CONN HEADER DUAL BEAM 48POS PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Backplane Connectors - Specialized |
| Color | Black |
| Pitch | 0.177" (4.50mm) |
| Series | STRADA Whisper |
| Features | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins and Blades |
| Contact Finish | - |
| Number of Rows | 4 |
| Voltage Rating | 250V |
| Connector Style | Dual Beam, Center |
| Connector Usage | Backplane |
| Number of Columns | 6 |
| Number of Positions | 48 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Contact Layout, Typical | 24 Differential Pairs |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.49 | $10.28 | $10.07 |