| Manufacturers: | ebm-papst Inc. |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | DV4114/2N |
| Description: | FAN TUBEAXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 6000 RPM |
| Width | 38.00mm |
| Series | DV4100 |
| Air Flow | 165.0 CFM (4.62m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, CSA, UL, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 20.50W |
| Voltage Range | 16 ~ 30VDC |
| Static Pressure | - |
| Voltage - Rated | 24VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced |
| Size / Dimension | Square - 119mm L x 119mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $105.28 | $103.17 | $101.11 |