| Manufacturers: | ebm-papst Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC Fans |
| Data Sheet: | D2E133-DM47-A3 |
| Description: | BLOWER |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Product Category | AC Fans |
| RPM | 1550 RPM |
| Noise | - |
| Width | 232.0mm |
| Series | D2E133 |
| Air Flow | - |
| Fan Type | Blower, Centrifugal |
| Features | Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP) |
| Approvals | - |
| Part Status | Active |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 195W |
| Voltage Range | - |
| Static Pressure | 0.401 in H2O (100.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 230VAC |
| Material - Blade | Steel |
| Material - Frame | Steel |
| Size / Dimension | Rectangular/Rounded - 203mm L x 213mm H |
| Ingress Protection | IP44 |
| Current Rating (Amps) | 0.850A |
| Operating Temperature | -13 ~ 86°F (-25 ~ 30°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $397.67 | $389.72 | $381.92 |