| Manufacturers: | ebm-papst Inc. |
|---|---|
| Product Category: | AC Fans |
| Data Sheet: | 55442.70170 |
| Description: | FAN BLOWER CF 300X79MM 115VAC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst Inc. |
| Product Category | AC Fans |
| RPM | 2100 RPM |
| Noise | - |
| Width | 79.00mm |
| Series | QLK45 |
| Weight | 3.2 lbs (1.5 kg) |
| Air Flow | 133.0 CFM (3.72m³/min) |
| Fan Type | Blower, Cross Flow |
| Features | - |
| Approvals | - |
| Part Status | Active |
| Termination | Terminal Block |
| Bearing Type | Sleeve |
| Power (Watts) | 40.00W |
| Voltage Range | - |
| Static Pressure | 0.353 in H2O (88.0 Pa) |
| Voltage - Rated | 115VAC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Aluminum |
| Material - Frame | Steel |
| Size / Dimension | Rectangular - 391mm L x 71mm H (45mm Dia) |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | 32 ~ 140°F (0 ~ 60°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $44.23 | $43.35 | $42.48 |