| Manufacturers: | ams |
|---|---|
| Product Category: | Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs) |
| Data Sheet: | AS5510-DWLM |
| Description: | SENSOR HALL EFFECT I2C 6WLCSP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ams |
| Product Category | Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs) |
| Axis | Single |
| Series | - |
| Features | - |
| Bandwidth | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Resolution | 10 b |
| Technology | Hall Effect |
| Output Type | I²C |
| Part Status | Active |
| Sensing Range | ±50mT |
| Package / Case | 6-UFBGA, CSPBGA |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Output (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 3.5mA (Typ) |
| Supplier Device Package | 6-WLCSP (1.5x1.1) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |