| Manufacturers: | Zilog |
|---|---|
| Product Category: | IrDA Transceiver Modules |
| Data Sheet: | ZHX1010MV115THTR |
| Description: | IRDA MODULE 115.2KBPS 6SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Zilog |
| Product Category | IrDA Transceiver Modules |
| Size | 9.7mm x 3.7mm x 4.0mm |
| Series | - |
| Shutdown | Yes |
| Data Rate | 115.2kbs (SIR) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Standards | - |
| Orientation | Side View |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 5.5V |
| Link Range, Low Power | 1m |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Idle Current, Typ @ 25°C | 90µA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |