| Manufacturers: | Zilog |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers - Application Specific |
| Data Sheet: | Z9036112PSG |
| Description: | IC 32K DTC OTP 42-DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Zilog |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers - Application Specific |
| Series | - |
| RAM Size | - |
| Interface | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | TV Controller |
| Mounting Type | Through Hole |
| Core Processor | Z8 |
| Package / Case | 42-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Base Part Number | Z90361 |
| Voltage - Supply | - |
| Controller Series | Digital Television Controller (DTC) |
| Program Memory Type | OTP (32kB) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 42-SDIP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |