Z8F3282AT024XK2246
Manufacturers: Zilog
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: Z8F3282AT024XK2246
Description: IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80LQFP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Zilog
Speed 24MHz
Series Z8 Encore! XP®
RAM Size 3.75K x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity DALI, DMX, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 67
Core Processor eZ8
Package / Case 80-LQFP
Data Converters A/D 12x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type Internal
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 80-LQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V