| Manufacturers: | Yageo |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | PNP3WVJT-73-240R |
| Description: | RES WW 3W 5% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Through Hole Resistors |
| Series | PNPV |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 240 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.512" L (5.50mm x 13.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 200°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.07 | $0.07 | $0.07 |