| Manufacturers: | Yageo |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | MHP-50PTA52-75K |
| Description: | RES 75K OHM 1/2W .02% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | Through Hole Resistors |
| Series | MHP |
| Features | - |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Tolerance | ±0.02% |
| Resistance | 75 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Part Status | Obsolete |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±5ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |