| Manufacturers: | Yageo |
|---|---|
| Product Category: | RF Antennas |
| Data Sheet: | ANT1608LL14R2455A |
| Description: | RF ANT 2.45GHZ/5.5GHZ CHIP SLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Product Category | RF Antennas |
| Gain | 3.11dBi, 3.43dBi |
| VSWR | - |
| Series | 1608 |
| Features | - |
| Packaging | Digi-ReelĀ® |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 1W |
| Return Loss | - |
| Termination | Solder |
| Antenna Type | Chip |
| Applications | ISM, Wi-Fi |
| Height (Max) | 0.016" (0.40mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency Group | UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz) |
| Frequency Range | - |
| Number of Bands | 2 |
| Ingress Protection | - |
| RF Family/Standard | General ISM, WiFi |
| Frequency (Center/Band) | 2.45GHz, 5.5GHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |