9T12062A16R9DAHFT
Manufacturers: Yageo
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount
Data Sheet: 9T12062A16R9DAHFT
Description: RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/8W 1206
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Yageo
Series RT
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.5%
Resistance 16.9 Ohms
Composition Thin Film
Part Status Obsolete
Failure Rate -
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1206
Temperature Coefficient ±100ppm/°C