VEL18US240-EU-JA
Manufacturers: XP Power
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters
Data Sheet: VEL18US240-EU-JA
Description: AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Form Wall Mount (Class II)
Series VEL18 (18W)
Weight 0.188 lb (85.28 g)
Approvals CB, TUV, UL
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Input Type Fixed Blade
Cord Length 59" (1.50m)
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 18W
Input Connector CEE 7/16
Region Utilized Europe
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Size / Dimension 3.54" L x 1.34" W x 2.26" H (90.0mm x 34.0mm x 57.6mm)
Voltage - Output 24V
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Current - Output (Max) 750mA
No Load Power Consumption 100mW (Max)