| Manufacturers: | XP Power |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | STH0548S12 |
| Description: | DC-DC SWITCHING REGULATOR, 0.5A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | STH05 (5W) |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 92% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SMD Module, 6 Leads |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.46" W x 0.20" H (19.5mm x 11.8mm x 5.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 72V |
| Voltage - Input (Min) | 17V |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Supplier Device Package | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.95 | $8.77 | $8.60 |