SDS60US24
Manufacturers: XP Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: SDS60US24
Description: AC/DC CONVERTER 24V 60W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Open Frame
Series SDS (60W)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Approvals -
Efficiency 80%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 60W
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 2.6A