RDE2024D12
Manufacturers: XP Power
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: RDE2024D12
Description: DC-DC CONVERTER, 20W, RAIL APPLI
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer XP Power
Type Isolated Module
Series RDE20 (20W)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging -
Efficiency 90%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial), Railway
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 20W
Package / Case 6-DIP Module
Control Features Enable, Active High
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.43" H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 70V
Voltage - Input (Min) 13V
Current - Output (Max) 833mA, 833mA